Musik til begravelsen eller bisættelsen
Det store orkester
Copenhagen Strings er musikere fra landets bedste symfoniorkestre. De hjælper også med mindeværdig musik til begravelsen.
Copenhagen Strings, Copenhagen Winds og Copenhagen Vocals udgør et unikt musikalsk samarbejde , der på trods af deres selvstændige karakteristika forener deres talenter med samme formål – at skabe magiske øjeblikke!
Deres samhørighed går ud over instrumentering og genrer, hvilket skaber en musikalsk fusion, der appellerer til forskellige sanser og musiksmag.
Solisten
Sommetider kan musikken tale der hvor ord mangler.
En mindeværdig oplevelse
Violinist Michala Høj har spillet violin siden hun var 4 år. Hun har blandt andet studeret på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium samt Rytmisk Musikkonservatorium og spiller på en fin 300 år gammel italiensk violin.
Michalas fulde CV kan læses her
Hun har et stort klassisk repertoire og heriblandt kan disse værker foreslås som musikindslag: “Méditation” af Massenet – “Sæterjentens søndag” af Grieg – “Salut d’Amour” af Elgar – “Apres un Reve” af Fauré – “Träumerei” af Schubert – “Sarabande” fra Partita no. 2 af Bach m. fl.
Læs en af vores mange artikler:
Palmesøndag indleder påskeugen, som også kaldes ‘den stille uge’. Det gør den, fordi ugen lægger op til eftertænksomhed og forberedelse – forud for de dramatiske begivenheder i påskedagene, henholdsvis korsfæstelsen og [...]
Uanset om man vælger en begravelse eller en bisættelse, har de mange muligheder indflydelse på den samlede pris, herunder valg af kiste eller urne. En typisk bisættelse koster fra 15-20.000 [...]